Program promocji higieny jamy ustnej i zdrowego odżywiania w aspekcie profilaktyki próchnicy ,,Zdrowy Uśmiech” wśród uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w Kielcach w roku  2012.

W Polsce coraz więcej dzieci choruje na próchnicę. Już 80 proc. dzieci w wieku od 6 do 12 lat ma stwierdzone ubytki próchnicowe. Chorobę diagnozuję się także u co drugiego trzylatka.

W związku z powyższymi faktami koniecznością jest  wprowadzanie programów profilaktyki higieny jamy ustnej w żłobkach i przedszkolach.
Cel główny to:
Zmniejszenie występowania próchnicy wśród dzieci objętych programem poprzez promocję higieny jamy ustnej i zdrowego odżywiania.
Cele szczegółowe:
1) Nauka prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej (szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej)
2) Podniesienie poziomu wiedzy na temat prawidłowego żywienia ograniczającego występowanie próchnicy (spożycie odpowiednich ilości wapnia, fosforu i witaminy D)
3) Redukcja nieprawidłowych nawyków żywieniowych wpływających na rozwój próchnicy (ograniczenie spożycia słodyczy i napojów gazowanych)
4) Wzrost świadomości rodziców na temat korzystania ze świadczeń stomatologicznych przysługujących ich dzieciom w ramach NFZ (lakowanie, lapisowanie, fluoryzacja, wizyty profilaktyczne).
Uczestnicy programu: Program skierowany jest do uczniów klas pierwszych (2 klasy – 60 uczniów) Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach.
Uczestnicy programu powinni uzyskać informacje, które pozwolą im na zrozumienie istoty próchnicy i metod jej zapobiegania oraz zyskać motywację do systematycznego korzystania z nieprofesjonalnych i profesjonalnych metod profilaktycznych.
Termin realizacji: wrzesień – grudzień 2012 r.
Oczekiwane korzyści:
-zmniejszone spożycie słodyczy i napojów gazowanych
-zwiększone spożycie produktów bogatych w wapń, fluor i witaminę D
-zmniejszenie występowanie próchnicy
-wzrost częstości wizyt kontrolnych u stomatologa
-podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat dbania o higienę jamy ustnej ich dzieci
– zmniejszenie wydatków związanych z leczeniem próchnicy

Program sfinansowano ze środków Fundacji „Puls” oraz Szkoły College Medyczny

Starodomaszowska 20/U13